Czym jest bezdech senny

Mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się podczas snu. Gdy mięśnie te rozluźnią się nadmiernie, nastąpi zwężenie górnych dróg oddechowych – w efekcie czego zaczniemy chrapać. Takie zwężenie dróg oddechowych, może być przyczyną problemów z oddychaniem. Czasami drogi oddechowe zostają całkowicie zablokowane i następuje chwilowe zatrzymanie oddychania, czyli  – obturacyjny bezdech podczas snu. Może on trwać dziesięć sekund lub dłużej i występować bardzo często – nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem podczas snu a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone mogą przyczyniać się do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy i depresji.

Test na bezdech

Skala senności Epworth stosowana w ocenie zaburzeń snu, między innymi w diagnostyce zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, polegająca na określeniu przez badanego (w skali 0-3) prawdopodobieństwa zaśnięcia w konkretnych sytuacjach życia codziennego.

Proszę określić, jak duże było w ostatnim czasie prawdopodobieństwo zaśnięcia w wymienionych poniżej sytuacjach, w odróżnieniu od uczucia ogólnego zmęczenia.

Jak zaznaczać:

0 – zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia
1 – małe prawdopodobieństwo zaśnięcia
2 – średnie prawdopodobieństwo zaśnięcia
3 – duże prawdopodobieństwo zaśnięcia

WYPEŁNIJ ANKIETĘ









    Twój wynik:

    Interpretacja wyniku

    0-10 – wynik normalny
    11-14 – łagodna senność dzienna
    15-18 – średnia senność dzienna
    Powyżej 18 – ciężka senność (wynik testu wskazuje na zasadność konsultacji lekarskiej)

    Wynik testu ma charakter informacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej, w szczególności diagnozy medycznej. W razie wątpliwości co do stanu zdrowia lub dalszego postępowania, skontaktuj się z lekarzem.

    Umów się na konsultację lekarską

    Badanie bezdechu sennego – stacjonarnie

    500.00
    Usługa poligraficznego badania snu to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest wykorzystanie najwyższej klasy urządzeń medycznych dostępnych na rynku, wykrycie choroby i zadbanie o Twój komfort snu, życie i bezpieczeństwo.Pacjent ma zakładane urządzenie w gabinecie przez lekarza lub pielęgniarkę
    • Krok 1 - Zapisz się na konsultację celem oceny wskazań do badania telefonicznie (+48) 660 784 84, (+48) 12 415 47 74, mailowo e-mail: rejestracja@imedconcept.com lub przez formularz online na stronie.
    • Krok 2 - Przyjdź na ustalony termin celem założenia urządzenia przez personel medyczny w placówce iMedConcept.
    • Krok 3 - Zwróć urządzenie do placówki w ustalonym terminie (osobiście lub kurierem).
    • Krok 4 - Oczekuj na wynik badania i przygotowanie raportu. Zostaniesz zaproszony na konsultację lekarską celem omówienia wyniku i ewentualnej konieczności podjęcia leczenia.

    Badanie bezdechu sennego – zdalnie

    540.00
    Usługa poligraficznego badania snu to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest wykorzystanie najwyższej klasy urządzeń medycznych dostępnych na rynku, wykrycie choroby i zadbanie o Twój komfort snu, życie i bezpieczeństwo.Pacjent ma wysyłane urządzenie i sam zakłada według instrukcji
    • Krok 1 - Zapisz się na konsultację celem oceny wskazań do badania telefonicznie (+48) 660 784 84, (+48) 12 415 47 74, mailowo e-mail: rejestracja@imedconcept.com lub przez formularz online na stronie.
    • Krok 2 - Po otrzymaniu sprzętu załóż go zgodnie z załączonymi instrukcjami, dołączonymi do urządzenia. W razie pytań skontaktuj się z personelem.
    • Krok 3 - Zwróć urządzenie poprzez nadanie go kurierowi lub osobiście w placówce iMedConcept (po ustaleniu terminu z rejestracją jednostki).
    • Krok 4 - Oczekuj na wynik badania i przygotowanie raportu snu. Zostaniesz zaproszony na konsultację lekarską celem omówienia wyniku i ewentualnej konieczności podjęcia leczenia.

    Badanie bezdechu – konsultacja lekarska

    200.00
    Konsultacja lekarska badania bezdechu sennego. Konsultacja w trakcie diagnostyki bezdechu sennego i leczenia za pomocą urządzenia CPAP. Modyfikacja ustawień i funkcji urządzenia.

    Dobór i ustawienie funkcji aparatu do leczenia bezdechu sennego

    500.00
    Miareczkowanie, dobór maski, indywidualizacja ustawień i funkcji aparatu do leczenia bezdechu sennego

    Statystyki

    • Bezdech podczas snu występuje u ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
    • Ponad 35% osób, u których występuje bezdech podczas snu, cierpi też na wysokie ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko choroby serca.
    • 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech podczas snu.
    • Na bezdech podczas snu cierpi ponad 70% osób, u których wystąpił udar.
    • Ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest siedem razy większe w przypadku osoby cierpiącej na bezdech podczas snu.

    Terapia CPAP - jak działa na nasz organizm

    • Przywraca drożność górnym drogom oddechowym poprzez ich pneumatyczne usztywnienie, podnosząc komfort życia pacjentów
    • Minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z nieleczonym OBS
    • Minimalizuje ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci. Wartości ciśnienia tętniczego krwi mierzone przez 24 godziny u chorych na OBS i nadciśnienie tętnicze obniżają się po zastosowaniu leczenia z użyciem aparatu CPAP
    • Zmniejsza nocne niedokrwienie serca u chorych z chorobą niedokrwienną serca, a także poprawia funkcję skurczową lewej komory serca
    • Normalizuje strukturę snu, niweluje senność dzienną, wpływa na poprawę koncentracji uwagi dzięki czemu minimalizuje ryzyko wypadków komunikacyjnych
    • Powoduje rozrzedzenie krwi oraz zmniejszenie obrzęków obwodowych, dzięki czemu ustępuje dokuczliwa dla pacjentów konieczność oddawania moczu w nocy
    • W badaniach psychologicznych zaobserwowano poprawę pamięci, koncentracji uwagi i funkcji poznawczych, a także obniżenie poziomu napięcia psychicznego, lęku i depresji
    • Długotrwałe leczenie bezdechu zmniejsza obrzęk górnych dróg oddechowych i usprawnia wentylację płuc
    • Pomaga osobom z bezdechem sennym na nowo cieszyć się spokojnym snem
    • Wspiera leczenie chorób współistniejących niwelując niektóre ich objawy i zmniejszając ryzyko wystąpienia powikłań

    Na czym polega leczenie

    Znamy wiele metod leczenia bezdechu sennego. Mogą to być; redukcja masy ciała, rzucenie palenia, unikanie przyjmowania środków nasennych oraz spożywania alkoholu przed snem, wymuszanie pozycji bocznej (w przypadku bezdechów występujących tylko w pozycji na wznak), leczenie przewlekłych alergii. Można też próbować leczyć OBS za pomocą operacji korygujących drożność górnych dróg oddechowych i operacji bariatrycznych, lub stosowanie protez powietrznych (CPAP) i tą ostatnią metodę uważa się za najskuteczniejszą. Terapia ta wymaga noszenia maski, która jest podłączona za pomocą rury do urządzenia wytwarzającego powietrze pod dodatnim ciśnieniem. To ciśnienie powietrza działa jak wspornik utrzymujący otwarte górne drogi oddechowe i zapobiegający bezdechowi.

    Odczuwalne plusy leczenia bezdechu sennego

    • Zmniejsza senność i poprawia koncentrację
    • Zwiększa wydajność w pracy
    • Zwiększa tolerancję na wysiłek fizyczny
    • Poprawia kontrolne wartości ciśnienia tętniczego
    • Zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz ryzyko wystąpienia udaru mózgu
    • Poprawia rokowania u pacjentów po incydentach sercowo naczyniowych
    • Poprawia frakcję wyrzutową lewej komory serca
    • Zwiększa pojemność oddechową
    • Redukuje nadreaktywność dróg oddechowych
    • Zmniejsza insulinooporności
    • Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
    (Obturacyjny Bezdech Senny – OBS / Obstructive Sleep Apnea – OSA)

    BADANIE BEZDECHU SENNEGO

    Badanie poligraficzne snu – Nieinwazyjne badanie, które możesz wykonać we własnym domu. W zaledwie jedną noc możesz wykryć bezdech senny, co pozwoli zastosować adekwatne leczenie, poprawić jakość snu, a nawet uratować Twoje zdrowie i życie.

    Dla kogo jest ta usługa? –  Usługa szczególnie ważna dla osób zmagających się z:
    chrapaniem, nierównym oddechem (przerwy w oddychaniu), uczuciem duszności, braku tchu, wybudzeniami w nocy, otyłością, zmęczeniem w ciągu dnia, bólami głowy, sennością dzienną, częstomoczem nocnym, zaburzeniami funkcji poznawczych czy obniżeniem libido oraz impotencją. Przyczyną wszystkich tych dolegliwości może być niezdiagnozowany i nieleczony bezdech senny.

    O bezdechu sennym – Bezdech senny to choroba, która polega na występowaniu w czasie snu przerw w oddychaniu (bezdech) lub znacznego spłycenia oddechu. Wynikiem tego jest spadek wysycenia krwi tlenem (niedotlenienie). Choroba rozwija się podstępnie i początkowo jest niezauważalna dla pacjenta i jego rodziny.

    Dlaczego to takie ważne? – Udowodniono, że spadki saturacji i niedotlenienie organizmu w wyniku bezdechów i spłyceń oddychania mogą spowodować ciężkie zaburzenia ogólnoustrojowe i przyczyniać się do występowania wielu chorób m.in. źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia płucnego, otyłości, udarów mózgu, zawału serca, cukrzycy typu 2, depresji czy nagłego zgonu!

    Bezdech senny jest szczególnie groźny dla kierowców! – Osoby z nieleczonym bezdechem sennym zmagają się ze zmęczeniem, sennością, obniżoną koncentracją. Wynikiem. Zaśnięcie za kierownicą może być przyczyną śmiertelnych wypadków! Nieleczony bezdech senny, obok alkoholu czy narkotyków, jest ważną przyczyną wypadków na drogach!

    Wykryto u mnie bezdech senny i co dalej?

    Jest wiele sposobów na leczenie bezdechu sennego u pacjentów. Zależy to od tego czy istnieją odwracalne przyczyny, od nasilenia objawów i możliwości wystąpienia groźnych dla życia powikłań. Należy zadbać o higienę snu, starać się spać na boku (pozwala to zmniejszyć ryzyko zapadania dróg oddechowych), zadbać o zmianę stylu życia (unikanie alkoholu przed snem, silnie działających leków nasennych, ograniczenie palenia papierosów szczególnie przed snem). Niezwykle istotną kwestią jest zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą. Kolejną opcją jest leczenie laryngologiczne dla pacjentów ze wskazaniami medycznymi.

    U niektórych pacjentów złotym standardem w leczeniu bezdechu sennego jest terapia za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Dodatnie ciśnienie działa jak rusztowanie, zapobiega zapadaniu dróg oddechowych i pomaga utrzymać ich drożność.